Відкриті уроки

Тема. Складні випадки правопису: великої букви, імен та імен по батькові, прізвищ

Мета: повторити складні випадки правопису великої літери, імен та імен по батькові, прізвищ; формувати правописні вміння, удосконалювати вміння вживати велику літеру в писемному мовленні, знаходити і виправляти орфографічні помилки; розвивати в учнів пам'ять, мислення, культуру мовлення, творчі здібності; виховувати любов до рідного слова, шану і повагу до культури та історії рідного міста, обраної професії. 
 

  Обладнання: підручник Українська мова за ред. Л.Мацько,  робочий аркуш учня з української мови, презентація до уроку.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. 
    
Інтерактивні методи та прийоми: «Передбачення», «Незакінчене речення», «Закінчи речення»

Хід уроку

І.Мотиваційно-організаційний етап
Сугестивне введення в тему. Звучить пісня на слова Ніни Виноградської «Білопілля моє»

Прийом "Передбачення".
Викладач.  Які почуття у вас викликала ця пісня?
- Чому, на вашу думку, ми розпочали урок саме з неї

ІІ. Оголошення теми та мети уроку
За допомогою прийому " Незакінчене речення" учні визначають завдання уроку.
- На уроці хочу дізнатися про...
- Мені цікаво було б з"ясувати
- Маю намір поліпшити знання
- Я хочу досягти успіхів

ІІІ. Процесуально-діяльнісний етап
1. Вдома ви повинні були повторити правила на написання великої букви, складні випадки правопису прізвищ. Як ви з цим завданням справилися ми зараз з’ясуємо. Відповіді учнів.

Викладач. Наше місто має прадавню історію, оскільки засноване було ще у 17 столітті, та від початку заснування малу іншу назву. Відоме видатними особистостями – вихідцями з міста Білопілля. Ось і сьогодні я пропоную вам здійснити віртуальну екскурсію нашим  містом.

"Зашифроване послання"

Ви знаєте, що наше місто славне своїми видатними особистостями, які в різні роки його прославляли та возвеличували.  Перед вами імена та прізвища цих людей, але хто вони, яку місію виконували та виконують? Скориставшись довідкою встановіть цю відповідність та запишіть, звертаючи увагу на правопис великої букви.
Юрій Назаренко, Антон Макаренко, Олександр Олесь, Юрій Білоног, Віктор Зарецький, Сергій Гордієнко, Руслан Батраченко.
Довідка.  ((П)педагог і (П)письменник;  поет, член (Н)національної спілки письменників України; (П)поет; (Х)художник; (У)український (Л)легкоатлет, (Ч)емпіон XXVIII (О)лімпійських (І)гор в (А)фінах ; (П)підполковник (З)збройних (С)сил (У)україни; (С)солдат (З)збройних (С)сил (У)україни.



Дослідження-відновлення

Викладач. У нашому місті як і по всій Україні перейменовуються назви вулиць. На сьогодні у Білопіллі всі вулиці, які підлягали перейменуванню, мають нову назву.

Наступне завдання полягатиме в тому, щоб правильно записати назви вулиць  міста Білопілля. Робота біля дошки.

Шлях, Торгова,  Крачківський,  Ворожбянський, Теницького,  вигін, площа,  Гетьмана,  Сагайдачного,  Федора,  Анатолія,  Пивоварова, Лакізи, Михайла, Грушевського, Миколи.

Викладач. А зараз продовжимо роботу у робочих зошитах учня з української мови. Тренувальні вправи. Додаток 1.

Додаток 1 до уроку з теми «Складні випадки правопису: великої букви, імен та імен по батькові, прізвищ»
i?id=332581981-01-72&n=21
 


                Експрес-тести
1.З великої букви пишуться усі слова в рядку:
А) З(з)бройні С(с)или України, П(п)південний Б(б)уг, (Ф)ранківські рукописи;
Б) Ш(ш)евченкове С(слово), Г(г)грінченків С(с)ловник, Б(б)іблія
В) П(п)резидент України, Б(б)білопільські В(в)улиці, А(а)азовське М(м)оре;
   Г) М(м)айдан Н(н)езалежності, К(к)иївська Р(р)усь, С(с)вятий  Д(д)ух.

А
Б
В
Г





2. Позначте рядок з правильними варіантами передачі імен з російської українською мовою: – Александр, Филлип, Елена, Кристина :
А) Александр, Філліп, Олена, Кристя;
Б) Олександр, Пілип, Альона, Кристина;
В) Олександр, Пилип, Олена, Христина;
Г) Олєксандр, Філип, Єлена, Христя.
А
Б
В
Г





3. Позначте рядок з правильними варіантами передачі імен та по батькові:
А) Петро Якович, Марія Івановна;
Б) Іван Сергієвич, Інна Миколаївна;
В) Дмитро Костянтинович, Світлана Павлівна;
 Г) Тарас Ігоревич, Каролина Савелівна

А
Б
В
Г




     Комунікативна розминка
Гра  «Я знаю про Шевченка»…
-         Назвіть українські міста і села пов’язані з долею Т.Шевченка.
-         Назвіть прізвища людей, які відіграли важливу роль у житті Кобзаря.






-         Назвіть відомі вам твори поета.
-         Автором яких картин є Тарас Шевченко?
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
         Письмова розминка
Запишіть назви відомих вам:



 Видавництв, музеїв  Білопілля : ______________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________  Залізничників (прізвище, ім’я, по батькові) :____________________________
 ________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Назви залізниць України:___________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________

Напишіть, де потрібно, велику літеру і поясніть її вживання.

шевченкове слово; шевченківські традиції; сізіфова робота; бертолетова сіль; дон кіхот; дон карлос; людвіг ван бетховен; д’артаньян; нобелівська премія;
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запишіть від поданих імен чоловічі та жіночі імена по батькові. Поясніть їх написання. Виділіть суфікси.
 Ксенофонт,  Доброслав,  Євген,  Альберт,  Георгій,  Григорій,  ЯнХома, Ілля, Родіон, Радислав, Устим, Касян_______________________ _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

       Тема для розмови
Напишіть історію свого родоводу, вживаючи слова з опрацьованими орфограмами
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Робота з підручником за редакцією Л.Мацько  Виконання вправи 2, ст.56.

(Перевірка робочих аркушів)
ІV. Контрольно-рефлексійний етап

Викладач. Підсумки уроку ми підіб’ємо за допомогою прийому «Закінчи речення».
-         Я дізнався …
-         Я навчився…
-         Я зрозумів, що мені треба:
-         вивчити…
-          повторити…
Оцінювання учнів
V. Домашнє завдання
Вправа 1. С.55 (підручник  Українська мова за редакцією  О.Олійник )  

   *Написати мініатюри: «Наші імена» або скласти сенкани про рідне місто (село).


Тема. Складні випадки правопису прислівників
Мета: поглибити і закріпити знання учнів про написання прислівників; розвивати логічне мислення, зорову й слухову пам'ять, орфографічну грамотність; виховувати любов до українського слова, національних скарбів .
Очікувані результати:
учні знають :
-         основні  орфограми правопису прислівників разом, окремо та через дефіс;
-         удосконалюють правописні вміння й навички;
-         уміють виправляти помилки та уникати їх у власному мовленні.
Обладнання: робочий зошит учня з української мови, таблиця «Правопис прислівників», презентація до уроку
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Інтерактивні методи та прийоми: Інтерактивна вправа «Так – Ні»,
 Інтерактивний прийом «Міні-інтерв'ю».

Хід уроку

І.Мотиваційно-організаційний етап
Гра „Створи словом настрій”. Кожен учень має сказати кілька слів, аби створити присутнім гарний настрій.
Викладач. Впевнена, що після таких гарних слів на адресу один одного ви, протягом уроку, будите працювати добре, наполегливо, діловито, активно, сумлінно. Назвіть синонімічний ряд слів, який ви тільки-но почули, та орфограми у цих словах. До якої частини мови вони відносяться? (Відповідь учнів). Так, саме  правопис прислівника ми сьогодні і будемо вивчати на уроці.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Викладач. Давно всім зрозуміло, що від грамотності людей залежить і доля, і краса української мови, тож вчити правила просто необхідно, хоча інколи і важко. Ось, наприклад, узяти прислівник, який учні не дуже полюбляють через правопис, бо дуже він складний: то разом потрібно писати, то окремо, то через дефіс. От якби усно працювати, то помилок не було б взагалі.

ІІІ. Процесуально-діяльнісний етап

Опрацювання таблиці «Правопис прислівників»
Словниковий диктант. Записати прислівники відповідно до їх правопису.(Один учень виконує біля дошки).
Рано-вранці,  полегшено, невблаганно, невисоко, навкруги, навпрошки, опівночі, будь-коли, ось-ось, праворуч, засоромлено, сонно, по-українськи, край неба, хтозна-відкіля, день у день, пліч-о-пліч, на добраніч, до побачення.
Викладач. Коли прислівники пишуться разом? Окремо? Через дефіс? (Перевірка словникового диктанту та узагальнення правил написання прислівників. Відповіді учнів).
Творча робота «Склади рекламу». Використовуючи слова з довідки скласти рекламу про навчальний заклад. Пояснити правопис прислівників.
Довідка. Поблизу, доволі зручно, якісно, надійно, легко, на диво, дудь-коли, щороку, чудово,  до речі, до вподоби, заради, у разі,  будь-яку.

Виконання практичних вправ на закріплення матеріалу. Продовження роботи у робочих зошитах учня з української мови. Тренувальні вправи. Додаток 1.
ІV. Контрольно-рефлексійний етап
Інтерактивна вправа «Так – Ні»
1.       Чи всі записані слова є прислівниками?
Змолоду, утрьох, щодня.
2.       Чи всі записані прислівники слід писати окремо?
 На щастя, до вподоби, кінець кінцем,  по всюди
3.       Чи правильно, що прийменники по-українськи, по-нашому, видимо-невидимо, хоч-не-хоч пишуться через дефіс?
4.       Чи правильно поставлений наголос у прислівниках?
 Нанівець, глибоко, крадькома, водночас, гаряче.
5.       Чи правильно, що синонімами до прислівника зараз є такі слова: нині, тепереньки?
6. Чи правильно записані всі прислівникові сполуки7
День у день, як не як , день при дні, один по одному.
7. Прислівник з часткою не пишеться разом, коли він без неї не вживається?
8. Чи правильно записані прислівники типу на-гора, геть-чисто, десь-колись?
9.   Прислівник змінювана частина мови?

«Перевірка в режимі самоконтроль»
1.Так 2. Ні 3. Так  4. Ні 5.Так 6. Ні 7. Так 8. Так. 9.Ні.
Рефлексія. Інтерактивний прийом «Міні-інтерв'ю». (Відповідати прислівниками).
Як працювалося вам на уроці? ( добре)
-   У якому темпі виконували завдання на сьогоднішньому уроці?
(швидко)
-   Чому деякі з вас запізнилися на урок? ( ненавмисне)
-   Як треба  працювати вдома, щоб виконати домашнє завдання?
( наполегливо, швидко, продуктивно)
Оцінювання учнів
 V. Домашнє завдання

Випишіть із «Українського правопису» прислівники (по 5 слів), котрі пишуться разом, окремо, через дефіс. Поясніть особливості написання.
*Описати відомий вам технологічний процес виконання операцій, пов’язаних з вашою майбутньою професією, уживаючи прислівники.
Додаток 1 до уроку з теми «Складні випадки правопису прислівників»

                             Експрес-тести
1. Правильно написані усі прислівники в рядку:
А) раз по раз, з боку на бік, тим часом, один одним;
 Б) більш менш, по-новому, по перше, вночі;
 В) ніколи, анітрохи, здалеку, хіба-що;
 Г) довго довго, все одно, невдовзі, з діда-прадіда.
А
Б
В
Г




2. Указати серед поданих частин мови прислівник:
А) перший;
Б) по-друге;
В) кремезний;
Г) зимовий.
А
Б
В
Г





3. Через дефіс пишуться усі слова в рядку:
А) по-козацьки, хтозна-як, час-від-часу;
 Б) хоч-не-хоч, будь-що-будь, видимо-невидимо;
 В) з боку-на-бік, з давніх-давен, у-трьох;
 Г) ніч-крізь-ніч, будь-коли, повік-віків .

А
Б
В
Г




    Комунікативна розминка
   Цицерон сказав: «Є три невігластва: не знати нічого, знати погано те, що знають усі, і знати не те, що було би знати».
   Чи погоджуєтеся ви з думкою давнього філософа і ритора? Доберіть синоніми до слова «погано» і до його антоніми. Утворіть із цими словами словосполучення, які стосувалися б вашого навчання в училищі.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
         Письмова розминка
Замініть словосполучення прислівниками, пояснивши їх правопис.
Босими ногами, без журби, кожного дня, у три рази, по праву руку, при всіх людях, на швидку руку, кожного разу, з усієї сили, у молоді руки.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запишіть розкриваючи дужки.
Рано(вранці), довго(довго), кінець(кінцем), час(від)часу, (хтозна)скільки, де(небудь), так(то), якось(от), (по)святковому, (по)ночі, (в)цілому, (в)голос, (по)одинці, поза(торік), (з)далека, (без)вісти, (по)іншому, (в)волю.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
      Тема для розмови
Подумайте, чому вживання прислівників не є частотним в офіційно-діловому й науковому стилях мовлення.
Складіть інструкцію користування праскою/пральною машиною/ноутбуком чи іншим технічним пристроєм, використовуючи прислівники
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Немає коментарів:

Дописати коментар