понеділок, 17 квітня 2017 р.

Тема. Складні випадки правопису: великої букви, імен та імен по батькові, прізвищ

Тема. Складні випадки правопису: великої букви, імен та імен по батькові, прізвищ

Мета: повторити складні випадки правопису великої літери, імен та імен по батькові, прізвищ; формувати правописні вміння, удосконалювати вміння вживати велику літеру в писемному мовленні, знаходити і виправляти орфографічні помилки; розвивати в учнів пам'ять, мислення, культуру мовлення, творчі здібності; виховувати любов до рідного слова, шану і повагу до культури та історії рідного міста, обраної професії. 

 
  Обладнання: підручник Українська мова за ред. Л.Мацько,  робочий аркуш учня з української мови, презентація до уроку.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. 
    
Інтерактивні методи та прийоми: «Передбачення», «Незакінчене речення», «Закінчи речення»

Хід уроку

І.Мотиваційно-організаційний етап
Сугестивне введення в тему. Звучить пісня на слова Ніни Виноградської «Білопілля моє»

Прийом "Передбачення".
Викладач.  Які почуття у вас викликала ця пісня?
- Чому, на вашу думку, ми розпочали урок саме з неї

ІІ. Оголошення теми та мети уроку
За допомогою прийому " Незакінчене речення" учні визначають завдання уроку.
- На уроці хочу дізнатися про...
- Мені цікаво було б з"ясувати
- Маю намір поліпшити знання
- Я хочу досягти успіхів

ІІІ. Процесуально-діяльнісний етап
1. Вдома ви повинні були повторити правила на написання великої букви, складні випадки правопису прізвищ. Як ви з цим завданням справилися ми зараз з’ясуємо. Відповіді учнів.

Викладач. Наше місто має прадавню історію, оскільки засноване було ще у 17 столітті, та від початку заснування малу іншу назву. Відоме видатними особистостями – вихідцями з міста Білопілля. Ось і сьогодні я пропоную вам здійснити віртуальну екскурсію нашим  містом.

"Зашифроване послання"

Ви знаєте, що наше місто славне своїми видатними особистостями, які в різні роки його прославляли та возвеличували.  Перед вами імена та прізвища цих людей, але хто вони, яку місію виконували та виконують? Скориставшись довідкою встановіть цю відповідність та запишіть, звертаючи увагу на правопис великої букви.
Юрій Назаренко, Антон Макаренко, Олександр Олесь, Юрій Білоног, Віктор Зарецький, Сергій Гордієнко, Руслан Батраченко.
Довідка.  ((П)педагог і (П)письменник;  поет, член (Н)національної спілки письменників України; (П)поет; (Х)художник; (У)український (Л)легкоатлет, (Ч)емпіон XXVIII (О)лімпійських (І)гор в (А)фінах ; (П)підполковник (З)збройних (С)сил (У)україни; (С)солдат (З)збройних (С)сил (У)україни.



Дослідження-відновлення

Викладач. У нашому місті як і по всій Україні перейменовуються назви вулиць. На сьогодні у Білопіллі всі вулиці, які підлягали перейменуванню, мають нову назву.

Наступне завдання полягатиме в тому, щоб правильно записати назви вулиць  міста Білопілля. Робота біля дошки.

Шлях, Торгова,  Крачківський,  Ворожбянський, Теницького,  вигін, площа,  Гетьмана,  Сагайдачного,  Федора,  Анатолія,  Пивоварова, Лакізи, Михайла, Грушевського, Миколи.

Викладач. А зараз продовжимо роботу у робочих зошитах учня з української мови. Тренувальні вправи. Додаток 1.

Додаток 1 до уроку з теми «Складні випадки правопису: великої букви, імен та імен по батькові, прізвищ»
i?id=332581981-01-72&n=21
 


                Експрес-тести
1.З великої букви пишуться усі слова в рядку:
А) З(з)бройні С(с)или України, П(п)південний Б(б)уг, (Ф)ранківські рукописи;
Б) Ш(ш)евченкове С(слово), Г(г)грінченків С(с)ловник, Б(б)іблія
В) П(п)резидент України, Б(б)білопільські В(в)улиці, А(а)азовське М(м)оре;
   Г) М(м)айдан Н(н)езалежності, К(к)иївська Р(р)усь, С(с)вятий  Д(д)ух.

А
Б
В
Г





2. Позначте рядок з правильними варіантами передачі імен з російської українською мовою: – Александр, Филлип, Елена, Кристина :
А) Александр, Філліп, Олена, Кристя;
Б) Олександр, Пілип, Альона, Кристина;
В) Олександр, Пилип, Олена, Христина;
Г) Олєксандр, Філип, Єлена, Христя.
А
Б
В
Г





3. Позначте рядок з правильними варіантами передачі імен та по батькові:
А) Петро Якович, Марія Івановна;
Б) Іван Сергієвич, Інна Миколаївна;
В) Дмитро Костянтинович, Світлана Павлівна;
 Г) Тарас Ігоревич, Каролина Савелівна

А
Б
В
Г




http://im7-tub-ua.yandex.net/i?id=212145468-53-72&n=21     Комунікативна розминка
Гра  «Я знаю про Шевченка»…
-         Назвіть українські міста і села пов’язані з долею Т.Шевченка.
-         Назвіть прізвища людей, які відіграли важливу роль у житті Кобзаря.
-         Назвіть відомі вам твори поета.
-         Автором яких картин є Тарас Шевченко?
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 http://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=529506-71-72&n=21        Письмова розминка
Запишіть назви відомих вам:

 Видавництв, музеїв  Білопілля : ______________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________  Залізничників (прізвище, ім’я, по батькові) :____________________________
 ________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Назви залізниць України:___________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________

Напишіть, де потрібно, велику літеру і поясніть її вживання.

шевченкове слово; шевченківські традиції; сізіфова робота; бертолетова сіль; дон кіхот; дон карлос; людвіг ван бетховен; д’артаньян; нобелівська премія;
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запишіть від поданих імен чоловічі та жіночі імена по батькові. Поясніть їх написання. Виділіть суфікси.
 Ксенофонт,  Доброслав,  Євген,  Альберт,  Георгій,  Григорій,  ЯнХома, Ілля, Родіон, Радислав, Устим, Касян_______________________ __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  http://im4-tub-ua.yandex.net/i?id=106912859-39-72&n=21     Тема для розмови
Напишіть історію свого родоводу, вживаючи слова з опрацьованими орфограмами
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Робота з підручником за редакцією Л.Мацько  Виконання вправи 2, ст.56.

(Перевірка робочих аркушів)
ІV. Контрольно-рефлексійний етап

Викладач. Підсумки уроку ми підіб’ємо за допомогою прийому «Закінчи речення».
-         Я дізнався …
-         Я навчився…
-         Я зрозумів, що мені треба:
-         вивчити…
-          повторити…
Оцінювання учнів
V. Домашнє завдання
Вправа 1. С.55 (підручник  Українська мова за редакцією  О.Олійник )  

   *Написати мініатюри: «Наші імена» або скласти сенкани про рідне місто (село).

2 коментарі: