Тема. Основні ознаки тексту: зв’язність, комунікативність,
членованість, інформативність. Зміст і будова тексту. Тексти різних стилів,
типів, жанрів мовлення
Мета: повторити відомості про будову тексту та основні його
ознаки; удосконалювати вміння аналізувати тексти різних стилів, типів, жанрів
мовлення, орфографічні та пунктуаційні вміння учнів; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу орієнтувати учнів на майбутню професію; розвивати культуру усного
і писемного мовлення; виховувати любов до рідної мови, обраної професії
Очікувані результати: учні
оперують основними поняттями лінгвістики тексту, знають основні ознаки тексту,
уміють аналізувати тексти різних типів, стилів, жанрів, вдосконалюють навички
складання текстів відповідно до комунікативної мети
Обладнання: підручник Українська мова 11 клас за редакцією
О.Заболотного, презентація до уроку,
таблиці «Стилі, типи, жанри мовлення», робочий зошит учня з української мови.
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок
Міжпредметні
зв’язки: загальний курс
залізниць
Інтерактивні
методи та прийоми: «Асоціація», «Прес»,
«Капелюхи Бонно», «Мікрофон»
Хід уроку
Епіграф
Немає професій з великим майбутнім,
але є професіонали з великим
майбутнім.
Н.Батлер
І.
Мотиваційно-організаційний етап
Метод «Асоціації»
Учням запропоновано розглянути фото, на яких зображено представників залізничних професій та назвати асоціації, які
у них виникли.
Викладач. Дійсно, на фото ви
побачили представників спорідненених професій. І протягом всього уроку ми з
вами будемо говорити про вашу професію. Сподіваюсь, що ви погоджуєтеся зі
словами американського педагога Ніколаса Батлера, що немає професій з великим
майбутнім, але є професіонали з великим майбутнім. Мова і професія – дві
суспільні категорії, що визначають глибину пізнання світу, опанування надбань
цивілізаці,рівень мовленнєвої культури. Справжнім фахівцем можна вважати того,
хто не лише володіє високою кваліфікацією, а й є духовно багатою, творчою
особистістю. Формування такого фахівця дедалі більше пов’язується з глибоким
опануванням української мови аж до її тонкощів як усного, так і писемного
професійного мовлення. Особливість нашого уроку полягає в тому, що весь урок
буде супроводжуватися виконання вправ, що
дасть змогу не лише добре розбиратися у функціональних стилях,
особливостях тексту, а й доторкнутися до специфіки вашої майбутньої професії.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку, очікуваних результатів
ІІІ. Процесуально-діяльнісний етап
Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу.
Розповідь викладача з елементами бесіди
Робота з діаграмою
Ознайомтеся
з діаграмою «Текст та його основні ознаки». Розкрийте поняття «текст»,
«зв’язність», «комунікативність», «членованість», «інформативність». Якими ще
ознаками тексту можна доповнити діаграму?
Текст
та його основні ознаки
Робота з таблицею «Стилі, типи, жанри мовлення»
Вправа «Впізнай стиль»
Визначити
стиль запропонованих уривків, підготувати тезове представлення даного стилю,
виписати окремі слова, словосполучення, що стануть доказом використаного стилю.
Текст 1
Ось я в кабіні
машиніста, Добре!
Висовую голову у
вікно: свіже ранкове повітря міцно б'є прямо в обличчя. Низьке сонце цілує прямо у скроню, його поцілунки теплим струменем розливаються по всьому тілу, тіло наливається
якоюсь дивовижною легкістю і бадьорістю.
Текст 2
Рейки – один з основних елементів залізничної
колії. У сучасному вигляді рейки – це потужні сталеві смуги з характерним
профілем: заокруглена голівка, переходить у шийку, з'єднану з плоскою підошвою.
Але такими рейки були не відразу. Рейками з металу
передували дерев'яні лежні, які укладали в шлях в середні століття. Але
поверхня такого рейки швидко зношувалися. Тоді їх стали оббивати залізними
листами.
Текст 3
Щасливі
ті люди, які по-справжньому закохані у свою професію. Вони – приклад і
дороговказ не тільки для тих, хто поруч, а й для тих, хто йде за ними.
Заслуговують на повагу їхня відповідальність перед собою, почуття обов’язку та
безкорисливе прагнення вдосконалити себе. І справді, відчайдушність, людська
щирість, гостре відчуття обов’язку і відповідаль- ності за свою професію – це
принципи, яких дотримується у житті машиніст Михайло Крояло.
Текст 4
Державний стандарт
професійно-технічної освіти для підготовки (підвищення кваліфікації) робітників
з професії «7233-слюсар з ремонту рухомого складу», 1-8 розряди розроблено відповідно до постанови Кабінету
Міністрів України від 16 листопада 2011 року № 1238 «Про утворення міжвідомчої
робочої групи з питань розроблення та впровадження державних стандартів
професійно-технічної освіти» та статті 32 Закону України «Про професійно-технічну
освіту» та є обов’язковим для виконання всіма професійно-технічними навчальними
закладами, підприємствами, установами та організаціями, що здійснюють (або
забезпечують) підготовку (підвищення кваліфікації) кваліфікованих робітників,
незалежно від їх підпорядкування та форми власності.
Робота із
робочим зошитом учня з української мови. Тренувальні вправи
ІV. Контрольно –
рефлексійний етап
Бесіда
за питаннями
1. Для якого тексту характерне вживання термінів,
професіоналізмів, слів іншомовного походження?
2. Які ознаки
тексту є основними? Охарактеризуйте їх.
3. Чи така ознака тексту як членованість є
необов’язковою, чому?
4. Чи використовується в офіційно-діловому стилі тип
мовлення роздум, чому?
5. Назвіть спільні жанри для наукового та
публіцистичного стилів?
Викладач. Роздумуючи
про значення праці в житті людини, я не можу не погодитися з такою простою та
розумною думкою, як та, що висловив колись видатний український філософ
Григорій Сковорода. Я маю на увазі «споріднену працю». Сутність її в
наступному: кожна людина вміє робити щось, до чого в неї є природний хист та
покликання, тому така праця приносить людині не лише винагороду матеріальну, а
й справжнє задоволення.
Метод «Прес»
Як
ви розумієте вислів? Свою позицію обґрунтуйте.
Рефлексія
Інтерактивна
технологія «Капелюхи Бонно» (дана
технологія перебудована: капелюхи замінені кольорами світлофорів, які діють на
залізниці)
Червоний – колір почуттів. Що ви відчули під час
сьогоднішнього уроку?
Зелений – колір нового. Що
нового ви дізналися на уроці?
Жовтий – колір переваг.
Які переваги має сьогоднішній урок порівняно з попередніми?
Відповіді учнів
Викладач. Ми
живемо в прекрасному світі. Навколишній світ - це світ природи та світ,
створений працею людини. Але найголовніша прикраса Землі - це людина. Розумна,
добра, працьовита. І якщо всі люди будуть такими, тоді вони зможуть зберегти та
зробити ще кращою нашу планету. Ми живемо для того,
щоб залишити про себе пам'ять. Наша пам'ять - це наші добрі справи та вчинки,
це наше духовне багатство. А духовне багатство особистості складається
насамперед з поваги до праці, завдяки якому створено все прекрасне на Землі. А значить, кожна праця
гідна поваги, поклоніння і удачі!
Отже, невпинно працюйте
над собою, ставте все нові й
нові високі цілі, розвивайтеся
розумово і фізично, майте право
говорити: «Благослови мою працю, удаче!». І пригадавши знову слова Ніколаса Батлера, хочу побажати вам у
майбутньому стати професіоналами з великим майбутнім.
Оцінювання учнів. Інтерактивний прийом «Мікрофон»
Свої знання з теми уроку я оцінив би…
V. Домашнє завдання
Вправа
133. *Складіть
міркування на тему «Талант — що це: дар Божий чи копітка праця?».
1xBet korean - Legit Online Betting Website
ВідповістиВидалити1xbet korean, 1xbet choegocasino korean, 1xbet korean, 1xbet korean, 1xbet korean, 1xbet korean, 1xbet korean 1xbet korean, 1xbet korean, deccasino 1xbet korean.